Social Icons

.

август 21, 2014

Конзерваторска историја Пећке Патријаршије (2)


2004 - 12 новембар - Округли сто о Пећкој патријаршији у Републичком заводу (М.Чанак Медић, М. Лукић, О. Кандић, С. Мулеуснић, З. Зековић, о. Лука, Г. Станић, А. Сковран, М. Шупут, М. Омчикус, итд). Милка Чанак-Меидћ предлаже још истраживања, Марица Шупут предлаже да студенти у оквиру вежби на Катедри за историју и уметност ураде студију реконструкције фасада, а Оливера Кандић сматра да не треба ништа радити "јер су фреске већ навикле на влагу", уз допунско објашњење запањеним слушаоцима да ако се влага излечи "фреске могу доживети шок". Закључак Округлог стола је да се упоредо и ради и истражује.

2004 - 26 новембар, 2. децембар, 8. децембар, 13. децембар, 24. децебар - Састанци Стручног већа Републочког завода о Пећкој патријаршији - Драган Станојевић тражи да 20 сликара испитује, истражује и израђује документацију 4 месеца и да им се изгради зграда за становање и рад (сликарски пројекат се израђује посебно), С. Вукадиновић и Е. Пејовић траже понуде од Беоинжењеринга и НИС Нафтагас за израду пројекта за санацију цркава од влаге; С. Темерински такође "подноси понуду" да уради пројекат санације од влаге.


Оригинални фасадни малтер, боја и сликане декорације нестају
Презентација цркава после радова М.Ч. Медић - оригинални фасадни малтер и боја нестају, као и последњи остаци сликане декорације. Огољене цркве су фуговане малтером који садржи цемент, чије соли утичу погубно на фреске. И поред опшивања малтером и цементом са западне и јужне стране фасаде припрате отпадају делови. 

2005 - фебруар-март, септембар - William T. Hostetter обавља систематско фотографско снимање живописа у Пећкој патријаршији... 

2005 - мај - Италијанска НВО Интерсос почиње фотограметријско и фотографско снимање унутрашњости цркава, уз организацију радионице у Гораждевцу... Организован семинар Интерсоса о влази у Пећкој патријаршији. 

2005 - јул-август - Израда пројекта обнове цркве Св. Јована у Љевоши - 500 м од Пећке патријаршије, у заштићеној зони (С. Темерински и М. Јовин). Израда пројекта реконструкције економског прилаза манастиру Пећка патријаршија ради обезбеђења северног зида порте и комплекса цркава од воде са Идворца. 

2005 - 19. септембар - 23. новембар - Извођење истраживачких радова у Пећкој патријаршији - архитектонска испитивања и документација за пројекат (С.Темерински и М.Јовин), физичко-хемијска испитивања малтера са фасада (Татјана Трипковић), сликарска истраживања живописа у Богородичиној цркви (Слободан Стојиловић), историјско-уметничка каталогизација сликарства (Радојка Зарић), систематско фотографисање сликарства (Павле Марјановић). Изведени су хитни интервентни радови на санацији западне фасаде припрате (израђен пројекат изведених хитних интервентних радова - С. Темерински). Упоредо се ради на уређењу бараке у порти - простора за боравак радника током санације цркава. За радове је Влада Србије обезбедила средства (руководилац радова је С. Темерински).


 

Изнад зидова у припрати са јаким исољавањем у доњим зонама. Физичко - хемијским испитивањима у Републичком заводу за заштиту споменика културе утврђено је да постоји веза између соли на фрескама и бетона у темељима и цемента у спојницама фасаде. Иако је познато од почетка 20. века погубно дејство цемента на фреско-сликарство, у Пећкој патријаршији је 1962. и 1983 уведено укупно око 150 м3 бетона у темељну зону - у влажну средину која погодује транспорту соли у зидове. 

2005 - децембар - Семинар НВО Интерсос у Пећкој патријаршији. Италијани завршили мониторинг климе, завршили фотограметрију и фотографисање сликарства - предлажу сарадњу на тумачењу натписа на фрескама... 

2006 - јануар - Састанак Комисије Републичког завода за Пећку патријаршију - презентовани проблеми и начин решавања - прихваћено уклањање фасадних спојница са цементом, малтерисање цркава и уклањање бетона из темеља. 

2006 - фебруар -  Редакција Гласника Друштва конзерватора Србије одбила да штампа три прилога посвећена стању цркава Пећке патријаршије - стање архитектуре С. Темеринског, стање сликарства С. Стојиловића и резултате физичко-хемијске анализе конзерваторских малтера Татјане Трипковић, са образложењем да "група радови везана за Пећку патријаршију није уврштена" у Гласник... 

2006 - март - Почела кампања у новинама - писмо Милке Чанак Медић против радова у Пећкој патријаршији. 

2006 - април - Израђен Пројекат санације и презентације цркава Пећке патријаршије у пројектантском бироу Албо-инжењеринг, према условима и уз сагласност Републичког завода. Коришћени су резултати истраживачких радова, физичко-хемијских анализа, мерења, као и оригинална документација Ђ. Бошковића (до 2005. године недоступна и скривана од стране М. Чанак Медић). Састанак Комисије за Пећку патријаршију - презентација пројекта. 

2006 -10. мај - 14. новембар - Реализација пројекта заштите и презентације цркава Пећке патријаршије. Прва фаза је била уклањање наслага бетона око темеља (који је уграђен под руководством М. Чанак-Медић) и израда хидроизолације - уклоњено је 97 м3 ливеног бетона и 63 м3 ломљеног бетона. Статички је санирано 130 метара темеља и изведена ваздушна изолација око свих цркава, са контролисаним одвођењем процедне воде. Уклоњени су слојеви којима су цркве биле засуте по 30-40 цм (бетонски лом - дренажа терена М. Чанак-Медић) и израђено је 430 м2 тротоара од камених плоча, а терен нивелисан за одвођење површинских вода. Упоредо су постављени и подземни каблови за напајање цркава. Друга фаза радова је обухватила уклањање малтера који садрже цемент из фасадних спојница и санацију пукотина и растрешених делова фасадних зидова. На трасама иструлелих дрвених греда у фасадним зидовима припрате израђени су армиранобетонски серклажи (бетон са додатком опалске брече). Све фасаде су дерсоване и потом малтерисане кречним малтером. Фасадни украси су заштићени опшивањем и новим малтером, а припремљене су све површине за бојење. Обојена је само купола Св. Димитрија и постављени цртежи за реконструкцију сликане декорације на осталим црквама. 

Упоредо су изведени радови на санацији (до тада нерешивих) потклобучења и чишћењу живописа у источном простору Богородичине цркве. Током радова су откривене две фреске из 14. века у зазиданом прозору цркве Светог Димитрија. 

Пре и током радова је одржано пет састанака Комисије Републичког завода за Пећку патријаршију, која је прихватила и подржала пројекат. Радови су изведени уз благослов патријарха Павла и залагање Савета за обнову храмова и културне баштине СПЦ, уз подршку министра културе Драгана Којадиновића, средствима Владе Републике Србије. Одговорни руководилац на радилишту је био Синиша Темерински, а стални пројектантски надзор обављала је Марија Јовин. Пројекат санације цркава је преведен на енглески и достављен УНЕСКО-у. Радове је два пута обишла гђа Елка Бакалова (званични представник УНЕСКО-а и ИКОМОС-а) и подржала изведене радове и обнову фасада. На састанку Комисије Србије за сарадњу са УНЕСКО-м 13. септембра подржани су радови у Пећкој патријаршији.
Током радова је трајала кампања у штампи против радова, предвођена Милком Чанак-Медић и Звонимиром Зековићем, као и кампања током номинације Пећке патријашије за Листу светске баштине (проглашена за споменик на Листи 14. јула). 

Изведеним радовима су решени проблеми влаге, који су били последица великих бетонских облога темеља, слојева ломљеног бетона који је дренирао воду из околног терена према темељима (уграђено под руководством М. Чанак-Медић), статички проблеми проистекли из несанираних рупа од иструлелих дрвених греда, као и статичко-сликарски проблеми у источном делу Богородичине цркве (које нису санирали, већ само увећали бушењем дрвених греда З.Зековић и Д.Станојевић). 

2007 - јануар - Резултати истраживања, тј. првог дела радова су објављени у књизи Пећка патријаршија - истраживања и резултати 2006, чија је презентација одржана у Етнографском музеју у Београду... 

2007 - 15. јун - Скупштина Друштва конзерватора Србије одржана је у Великом Градишту. После седам дана су написани Закључци Скупштине конзерватора Србије и потписани псеудонимом "СКУПШТИНА ДКС". 

2007 - 29. јун - Састанак Комитета УНЕСКО-а на Новом Зеланду - прихваћено је постојање пројекта санације и обнове, а једина примедба за Пећку патријаршију је да је зона заштите мала (номинациони досије израдила је С. Кесић-Ристић)... 

2007 - 16. јул - Новообразовано Стручно веће у Републичком заводу почиње"преиспитивање" изведених радова у Пећкој патријаршији... На два одржана састанка није нађена никаква неправилност у вези радова у Пећкој патријаршији у 2006. години. Закључено је да треба образовати комисију која ће све још једампут испитати... 

2007 - 1. август - Почиње са радом тзв. Велика комисија, тј. Комисија за давање мишљења и оцену програма и елабората у области заштите културних добара од изузетног значаја и културних добара српског порекла у иностранству. Први задатак је приспитивање изведених радова у Пећкој патријаршији, а извештај припремају Милка Чанак Медић, Звонимир Зековић, Емилија Пејовић и Драган Станојевић. Руководиоци радова у Пећкој патријаршији Синиша Темерински (архитектура) и Слободан Стојиловић (сликарство) нису консултовани ни позвани да говоре о изведеним радовима и поред тога што је Решењем о образовању Комисије предвиђено да пројекте презентују руководиоци радова... 

2007 - 1. новембар - И поред више захтева руководиоца радова да се одобри одлазак у Пећку патријаршију и завршетак радова на фасади, то није омогућено, са образложењем да је Велика комисија обуставила наставак радова док не донесе неко мишљење о протеклим радовима.
С обзиром да је у чекању мишљења прошла грађевинска сезона, конкретан резултат рада Велике комисије је што радови на архитектури нису завршени, а на сликарству нису настављени... Ни скела са кровова није скинута... Остварена је значајна победа Чувара влаге, јер су спасене "фреске које могу да доживе шок" ако се спречи доток влаге на коју су се "фреске већ навикле". 

2008 - 11. фебруар - Одлазак екипе у Пећку патријаршију поново није одобрен, јер је... Пројекат и предлог за наставак радова у Пећкој патријаршији на разматрању на Комисији у области заштите културних добара од изузетног значаја и добара српског порекла у иностранству коју је образовало Министарство културе Републике Србије. По завршетку рада Комисија ће предлог да достави Министру на усвајање... Нема журбе: Пећка патријаршија је или културно добро "од изузетног значаја" или је "српског порекла у иностранству"...
2008. 17. фебруар... Привремена институција "Скупштина Косова" је донела одлуку о "проглашењу независности Косова". Руководилац радова у Пећкој патријаршији у новим околностима наставља чекање да Републички завод одобри одлазак конзерваторске екипе у Пећ и завршетак радова на санацији и заштити цркава... 


2008 - јун - Републички завод је коначно нешто предузео: по налогу директора, у складу са владајућом политиком заустављања непожељних радова, демонтирана је скела са кровова Пећке патријаршије. Радови на црквама нису завршени, оне су остављене у осетљивом стању (кречни малтер без заштитног слоја боје), а скела је скинута као демонстрација бриге о споменику културе у Метохији. Тиме је комплетирано напуштање Пећке патријаршије: заводски сликари-конзерватори су напустили рад на заштити сликарства у припрати, напуштен је рад на заштити сликарства Богородичине цркве, а сада је напуштен и рад на незавршеним фасадама и фрагментима фресака на њима. Ето јасне поруке свима: и српским конзерваторима, и шиптарским, и међународној заједници... 

2008 - септембар-октобар - Завршетак радова на санацији и презентацији цркава Пећке патријаршије. Од средстава Владе Републике Србије, после безуспешног "чекања мишљења" Велике комисије, радови су настављени бојењем фасада и реконструкцијом фасадног украса. Црквама је после 77 година огољености, враћен малтер... Пећка патријаршија је једини посао Републичког завода за заштиту споменика културе на заштити културне баштине на Косову и Метохији и једини који је завршен. Предстоје радови на заштити и конзервацији сликарства, сада у условима безбедним од дотока атмосферске воде... 

Извор: temerinski.com