Social Icons

.

јул 15, 2013

ЦРКВА СВЕТОГ ДИМИТРИЈА


Са северне стране светих Апостола налази се црква светог Димитрија коју је подигао архиепископ Никодим око 1320. године, седам деценија касније после изградње најстарије цркве.

Храм је једноставне конструкције, једнобродна грађевина са великом куполом, грађена од наизменичних редова опеке и сиге. Кубе је споља украшено венцима и колонетама.

Посебно је на релативно невисокој грађевини уочљива пространа купола, чије ивице тамбура истичу полустубови. Са северне стране тежину куполе носи један пелистар, док целу тежину на зидове од камена и опеке преносе пандатифи. У куполи је приказана велика композиција Вазнесења. Цркву је 1345. године по налогу архиепископа Јоаникија осликао вероватно грчког порекла мајстор Јован, јер је у апсиди на грчком језику оставио спомен о себи : „Дар Бога из руке Јованове.“   Нов иконостас је насликао 1803, поп Симеон Лазовић из Бијелог поља, а три године касније његов син је за Патријаршију израдио неке иконе.

Храм светог Димитрија је 1920/21, готово половину фресака, поново живописао угледни сликар Георгије Митрофановић. Исте године живописао је и стару манастирску трпезарију.

Зидне површине и сводови цркве  осликани су сценама из циклуса великих празника. Приказана су и два сабора српских светитеља поред два васељенска сабора. 

2006. године у цркви Светог Димитрија откривене су фреске ,,Невесте Христове“ грчког зографа Јована из 14. века који је био склон приказивању детаља . Фреске су биле заробљене од речног камена и кречног малтера са сламом на северној сазиданој бифори цркве у 17. веку. Захваљујући конзерваторском ослобађању дозиданог дела откривене су две стојеће фигуре непознатих светитељки из 14. века, на североисточној и северозападној страни прозора мермерне бифоре. ,,Невесте Христове“  ПДФРадомир Д. Петровић.

У цркви  светог Димитрија уочљиве су две архитектонске особености. Најпре, олтарски простор се издваја међу осталим црквама тиме што није троделан и што недостају певнице. Олтарска бифора у луку има готичке елементе. Део код улаза у храм пресвођен је крстатим сводом, те се мисли да није био такав у доба архиепископа Никодима. Улаз у цркву је уоквирен каменим порталом у класицистичком духу. Одмах до улаза осликана је лоза Немањичке династије.

У цркви светог Димитрија налази се манастирска ризница са бројним рукописним иконама и књигама.

Црква св. Димитрија
Црква св. Димитрија, Мајка Божија између
 архиепископа Данила и св. Николе, око 1330