Social Icons

.

септембар 20, 2013

НОВООТКРИВЕНЕ ФРЕСКЕ У ПЕЋКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ

 
У току радова на рестаурацији комплекса храмова Пећке патријаршије на северној фасади храма Св. Димитрија откривене су две досад непознате фреске из 14.века.

Радови на рестаурацији комплекса храмова у Пећкој патријаршији у 2006. години изведени су као први део реализације пројекта "Заштита и презентација цркава Пећке патријаршије", због потребе за статичком санацијом и заштитом од влаге цркава. Радове је подржало Министарство културе Републике Србије и Српска православна црква, а финансирани су средствима Владе Републике Србије.

У току темељитих радова на рестаурацији, на северној фасади Храма св. Димитрија, у бифори зазиданој у 17. веку откривене су две досад непознате фреске из 14 века.

Црква св. Димитрија има свега два прозора, један олтарни на истоку и други на слободном северном зиду.

Пронађена  бифора налазила се изнад саркофага патријарха Јефрема.

Прилико скидања спољњег зида са бофоре пронађене су две фреске на којима су насликана два женска лика:

- Прозор на северној фасади цркве Светог Димитрија, клесан у 14. веку као веома лепа бифора од оникса, у 17. је веку зазидан. То је учињено да би се са унутрашње стране осликао портрет преминулог патријарха Јефрема, који је сахрањен у каменом саркофагу у цркви. Са спољне стране зазиђивање је изведено веома грубо, крупним ломљеним каменом. Током конзерваторских радова на фасадама цркава, уклоњен је део зида који је затварао прозор и откривене су до тада непознате фреске. На бочним странама прозора указале су се две женске фигуре, које је одмах, због њихове елеганције и очуваности, Марија Јовин назвала Принцезама. Пажљивим разиђивањем прозора и преношењем зидне слике патријарха Јефрема на други, слободни зид у цркви, прозор је потпуно отворен и новооткривене фреске су се показале у пуној својој лепоти, рекао нам је руководилац радова  архитект Синиша Темерински.



А кога представљају осликани женски ликови у зазиданој бифори, господин Темерински каже:

- На источној бочној страни прозора је женска фигура, названа "Принцеза са круном", због раскошне круне и одеће коју носи. Такву одећу је могао да носи неко племенитог рода, можда из владарске породице. На западној бочној страни прозора је фигура "Принцеза са велом", која је такође обучена у раскошну одећу, а на глави има круну прекривену белим велом. Обе фигуреимају исти положај руку, десна рука им је насликана као да треба да прими крст, а лева је дланом окенута упоље. Нема насликаних белих крстова, бисера на  одећи, крунама и наушницама, као ни имена уз фигуре, што наводи на помисао да слике нису завршене. Уобичајено је да се у прозорима сликају мученице и светитељке, каоу јужном прозору Богородичине цркве у Пећкој патријаршији, али могуће је да се у овом случају  ради о историјским личностима из времена цара Душана.

Текст: Златица Ивковић
Фотограије: Синиша Темерински
Извор: jat.com